Carporty - fotowoltaika

Carporty to inaczej wiaty samochodowe, a w tym wypadku wiaty fotowoltaiczne z dużą ilością przestrzeni na samochód bądź samochody.

Jest to bardzo dobry produkt w wypadku chęci wykorzystania przestrzeni przeznaczonej na parkowanie samochodów do pozyskiwania energii dzięki fotowoltaice.

Wiata - carport to idealne rozwiązanie w kilku sytuacjach:

  1. Mając ograniczone miejsce na dane panele fotowoltaiczne, zadaszenie miejsca parkingowego na nasz samochód lub samochody naszych klientów wydaje się być złotym środkiem. Poprawiamy warunki parkowania, a jednocześnie taka wiata fotowoltaiczna znacząco wpływa na rachunki z prąd, co wynika z faktu, że produkujemy własną energię ze słońca.
  2. Planując przestrzeń parkingową przy budynku mieszkalnym warto wziąć pod uwagę carport fotowoltaiczny ze względu na podniesioną wartość nieruchomości i minimalizację zagrożenia pożarowego domu.
  3. Panele fotowoltaiczne będą nam dostarczać cień zapobiegający przegrzewaniu auta, co pozwala na komfort podczas wsiadania, a jednocześnie będą chronić pojazd przed opadami, a jego konstrukcja umożliwi w przyszłości np. ładowarkę do samochodu elektrycznego.

Wiaty fotowoltaiczne są wykorzystywane także jako zadaszenie tarasu przy wykorzystaniu modułów przeziernych, czyli typu szkło-szkło.

Jest to dość innowacyjne rozwiązanie wymagające odpowiednich warunków montażu, aby konstrukcja była bezpieczna, co oznacza, że niestety nie wszędzie jest możliwe.

Lokalizacja - wiatę fotowoltaiczną lub inaczej ujmując carport fotowoltaiczny możemy postawić praktycznie wszędzie, a jej umiejscowienie będzie warunkowało wydajność modułów fotowoltaicznych.

Wydajność - wybierając miejsca nasłonecznione na posadowienie wiaty moduły będą wytwarzać prąd z paneli z większą wydajnością, co jest dość oczywiste w wypadku fotowoltaiki. Moduły też będą miały lepsze chłodzenie niż np. na dachu, co także przyczynia się do ich wyższej wydajności.

Ilość stanowisk - miejsce wiaty i dostępnego na nią miejsca determinuje moc zestawu.
Wiaty o mocy ok. 10 kWp są już dwustanowiskowe, co pozwala sobie wyobrazić ile miejsca taka wiata fotowoltaiczna potrzebuje.

Wiata fotowoltaiczna może mieć zarówno jedno jak i kilkanaście stanowisk do parkowania. Im więcej stanowisk, tym więcej paneli fotowoltaicznych i instalacja będzie większej mocy.

Konstrukcja - w zależności, którego z dostawców wybierzemy, a jest kilka firm na rynku i jakie zastosowanie ma mieć nasza wiata, jej konstrukcja może być wykonana ze stali albo materiału przyjemniejszego dla oka jakim jest aluminium. Warto też spojrzeć do projektu takiego rozwiązania, aby się upewnić, że będziemy mieli komfort podczas wsiadania i wysiadania z samochodu.

Wiaty z zadaszeniem z paneli fotowoltaicznych to też bardzo dobra alternatywa, kiedy nie możemy sobie pozwolić, aby obciążenie spowodowane montażem paneli fotowoltaicznych przekraczało obciążenie obliczone na nasz dach.

Kiedy nie mamy możliwości wykorzystać dachu, a z kolei system fotowoltaiczny jest nam potrzebny, aby rachunki za energię elektryczne były znośniejsze, wiata fotowoltaiczna wydaje się być naturalnym kierunkiem na redukcję wydatków.

W miesiącach letnich instalacja może ładować samochód elektryczny energią bezpośrednio z modułów, które są na wiacie.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w ofercie naszej firmy są także ładowarki samochodów elektrycznych. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Tego typu instalacje zajmują od dwóch do kilku dni, co jest zależne od ilości modułów i wybranej oferty. Na miejsce instalacji nasza ekipa przyjeżdża, gdy mamy komplet elementów od zewnętrznych dostawców, a produkt jest gotowy do montażu.

Jeżeli chcesz aby u Ciebie stanęła wiata fotowoltaiczna, napisz do Nas. Pomożemy, doradzimy i zbudujemy carport jakiego oczekujesz.

Dla najbardziej wymagających klientów, u których estetyka nie uznaje kompromisów proponujemy
carporty klasy premium, marki Bruk-Bet Evolton.


Evolton to spółka technologiczna w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Działania spółki skoncentrowane są na podnoszeniu efektywności energetycznej dzięki systemom zarządzania i urządzeniom obniżającym moc bierną.

Evolton produkuje również funkcjonalne rozwiązania architektoniczne charakteryzujące się wysoką estetyką, przeznaczone pod przestrzenie parkingowe, ogrodowe i miejskie.

Carporty fotowoltaiczne Z1 i Z2 to nowoczesne i utrzymane w duchu ekologii rozwiązania dla Twojego domu, firmy lub przestrzeni publicznej.

  • Bezpieczeństwo dzięki wysokiej wytrzymałości na obciążenie wiatrem i śniegiem
  • Łatwy montaż i transport
  • Możliwość rozbudowy systemu dzięki modułowej konstrukcji
  • Dodatkowe wyposażenie umożliwiające ładowanie pojazdów i urządzeń

Montujemy również carporty innych producentów w zależności od zamówienia