Magazyny energii do instalacji fotowoltaicznej

Jak działają? 
Jaka jest cena magazynu energii? 
Czym się kierować przy wyborze magazynu energii?
Jak dobrać magazyn energii?
Czy magazyn energii jest mi potrzebny i jakiej pojemności?

Postaramy się wytłumaczyć to zagadnienie na tyle jasno, aby każdy mógł sobie odpowiedzieć na powyższe pytania.


Spis treści:

  1. Czym jest magazyn energii?
  2. Jak działa magazyn energii?
  3. Czy wszystkie magazyny energii działają tak samo?
  4. Czy warto zdecydować się na montaż magazynu energii?
  5. Jaki magazyn energii wybrać?
  6. Czy można dołożyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Czym jest magazyn energii?

Najczęściej to określenie kojarzy nam się z akumulatorem. W samochodach mamy przecież akumulatory kwasowo-ołowiowe i przechowują one energię elektryczną na potrzeby rozruchu naszego samochodu. Baterii litowo-jonowych używamy

 w telefonach komórkowych i one także magazynują energię. Na magazynowanie energii elektrycznej jest kilka sposobów, ale skupmy się na najpopularniejszym rozwiązaniu. Magazyn energii jest to urządzenie służące do magazynowania energii (inaczej przechowywania energii) w nowoczesnych akumulatorach/bateriach mające różne pojemności.

Jak działa magazyn energii?

Magazyn energii jest ładowany z nadwyżek energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną, ale może być też doładowywany z sieci energetycznej. Standardowo przy zbyt wysokim napięciu zwykły falownik się wyłącza, a połączony z magazynem energii może go w tym czasie ładować. Kiedy potrzebujemy energii elektrycznej możemy w pierwszej kolejności korzystać z zasilania z magazynu energii, zamiast kupować ją od operatora. Magazyn może także pełnić rolę rezerwowego źródła zasilania w przypadku przerw w zasilaniu. Jego funkcje zależą od modelu, który wybierzemy, a także oprogramowania służącego do sterowania przepływem energii elektrycznej.

Czy wszystkie magazyny energii działają tak samo?

Obecnie na rynku mamy kilka rozwiązań instalacji z magazynem energii elektrycznej. Ich działanie jest zdeterminowane obsługującymi je falownikami.

Nie każda instalacja z magazynem energii posiada funkcję zasilania rezerwowego. Oznacza to, że w wypadku przerw w dostawie energii nasz falownik się wyłączy, uniemożliwiając pracę naszego magazynu energii. Takie układy kładą nacisk na zwiększenie autokonsumpcji nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznej.

Na rynku są też rozwiązania pozwalające zasilić tylko wybrany obwód jednofazowy z możliwością zasilania rezerwowego tego obwodu. Niektóre falowniki mają dedykowane magazyny energii i współpracują tylko z jednym modelem, za to, jest to rozwiązanie tańsze niż instalacja z falownikiem hybrydowym.

Trzecią bardzo popularną opcją na polskim rynku jest instalacja oparta o falownik hybrydowy dający nam najwięcej możliwości:

  • zasilania rezerwowego dla obwodów trójfazowych,
  • zwiększenia autokonsumpcji energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej,
  • możliwość doładowywania magazynu energii z instalacji fotowoltaicznej, a nawet wykorzystywanie tej energii w wypadku rozładowania magazynu. Oczywiście do tego zadania jest nam potrzebna także słoneczna pogoda, ale w wypadku zaniku zasilania i praktycznie rozładowanego magazynu możemy "ratować się" energią bezpośrednio z instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto zdecydować się na montaż magazynu energii?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną zdecydowanie warto. Wszystkich przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych zachęcamy do spojrzenia na montaż magazynu energii z kilku płaszczyzn:

1) Możliwość skorzystania z programu Mój Prąd

Kolejna edycja programu oferuje wyższe dofinansowanie instalacji PV w instalacjach domowych z magazynem energii. Maksymalna kwota dofinansowania programu Mój Prąd to 31.000 zł. Cena magazynu energii pomniejszona o dotację staje się dużo przystępniejsza i na pewno warto z tego faktu skorzystać.

2) Net-Billing

Przyjrzyjmy się rozliczaniu prosumentów (właścicieli instalacji fotowoltaicznych). Osoby, które zdecydowały się na montaż po 01.04.2022 roku na montaż instalacji fotowoltaicznej sprzedają nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej.

Od 1.07.2022 do 30.06.2024 cena energii elektrycznej wprowadzanej przez prosumenta do sieci jest wyznaczana jak cena rynkowa miesięczna. Ceny te możesz sprawdzić tutaj: SPRAWDŹ CENY.

Od 01.07.2024 będzie już obowiązywać cena rynkowa godzinowa. Oznacza to, że kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna produkuje prądu więcej niż potrzebujemy (w środku słonecznego dnia kiedy jesteśmy poza domem) to nasza nadwyżka energii będzie sprzedawana do sieci energetycznej razem ze wszystkimi innymi posiadaczami instalacji PV. Wartość energii będzie niższa niż w późniejszych godzinach przez dużą ilość energii oddawanej do sieci elektroenergetycznej w tym samym momencie. Ceny z towarowej giełdy energii już wskazują na takie zjawisko, a instalacją fotowoltaiczną interesuje się każda osoba budująca nowy dom, bądź płacąca wysokie rachunki za prąd.

Nowoczesne magazyny energii dają możliwość oddania energii do sieci elektroenergetycznej o wybranej przez nas porze. Oznacza to, że poza energią przeznaczoną na własne potrzeby możemy ją sprzedać po korzystniejszych cenach w późniejszych godzinach, kiedy większość instalacji zaprzestaje produkcji energii. Więcej informacji o net-billingu znajdziesz TUTAJ.

3) Rosnące ceny energii

Magazynami energii należy się także zainteresować ze względu na wciąż rosnące ceny energii elektrycznej. Posiadając instalację fotowoltaiczną z możliwością magazynowania energii otrzymujemy w pewnym stopniu niezależność energetyczną. Po zachodzie słońca cała energia z magazynu może zostać przeznaczona do użytku domowego. Przynosi to oszczędności w opłatach za prąd, którego nie kupujemy z sieci, ale wykorzystujemy własną produkcję z magazynu (jeżeli jego pojemność użytkowa jest dobrana w sposób prawidłowy).

4) Zwiększona autokonsumpcja

Dzięki magazynowi energii wykorzystamy praktycznie dwukrotnie więcej energii wyprodukowanej z naszej instalacji fotowoltaicznej. Nasze nadwyżki energii w pierwszej kolejności trafią do magazynu, a dopiero po jego zapełnieniu będą sprzedawane do sieci. Energia z magazynu wykorzystana w późniejszym czasie zawsze będzie tańsza niż energia kupowana z sieci, która jest obarczona opłatami i podatkami. Panele fotowoltaiczne i dobrze dobrana pojemność akumulatora mogą nam zapewnić niezależność energetyczną przez większą część roku, co w wypadku wspomnianych już podwyżek cen jest bardzo atrakcyjną opcją.

Jaki magazyn energii wybrać?

Wybierając magazyn energii należy zwrócić uwagę na moc urządzenia i falownik, który będzie je obsługiwał. Wiemy już jakie są dostępne możliwości, więc możemy wybrać magazyn, który będzie nam w pełni odpowiadać.

Większa pojemność dużego magazynu nie zawsze jest najlepszym wyborem. Nadwyżki energii w każdym miesiącu są inne, ale warto dobrać magazyn tak, aby wykorzystać go w jak największym stopniu. Obecnie standardem jest żywotność magazynu szacowana na poziomie 10.000 cykli ładowania, a po tym czasie traci on jedynie na pojemności, ale dalej nadaje się do użytku.

Należy pamiętać, że w regulaminie programu Mój Prąd mamy dofinansowanie na fotowoltaikę o mocy do 10 kWp. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czy można dołożyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Do sieci energetycznej jest podłączonych ponad milion instalacji. Osoby posiadające już fotowoltaikę i chcące dołożyć magazyn energii także mają taką możliwość. Jeżeli wcześniej zdecydowały się na falownik hybrydowy lub taki z możliwością podłączenia magazynu to sprawa jest prosta. Jeżeli mamy instalację opartą o standardowy falownik to także istnieje możliwość montażu magazynu energii o dowolnej pojemności na dwa sposoby:

1) Wymienić stary falownik na nowy hybrydowy

Uwaga, jeżeli wcześniej skorzystałeś z dotacji lub innego dofinansowania sprawdź czy zgodnie z zapisami programu możesz pozbyć się falownika. Wiele programów nie pozawala na modyfikację instalacji poprzez zmianę jej komponentów przez 5 lat. Pozwalają jedynie na rozbudowę, choć i to nie zawsze.

2) Dołożyć dodatkowy falownik do naszego magazynu

Są to tak zwane falowniki retrofitowe pełniące rolę ładowarki magazynu energii.

Niestety, jeżeli skorzystaliśmy już z dotacji programu Mój Prąd lub poprzednich edycji i jesteśmy na tzw. starych zasadach rozliczeniowych (net-metering), to aby otrzymać dotację musielibyśmy przejść na nowe zasady (net-billing), co nie zawsze będzie dobrym wyborem.

Możemy Ci pomóc, jeśli chcesz

Obsługujemy województwo małopolskie i podkarpackie. Jeżeli interesuje Cię instalacja fotowoltaiczna i potrzebujesz informacji jaki magazyn energii będzie dla Ciebie dobry to skontaktuj się z nami. Doradzimy jaka instalacja fotowoltaiczna będzie spełniać Twoje potrzeby. Doradzimy jaki magazyn wybrać. Zajmiemy się formalnościami związanymi z przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej.


Poznaj opinie naszych Klientów

Ireneusz Panek
Ireneusz Panek
2024-02-20
Bardzo dobry kontakt, szybka i sprawna realizacja, dokładność i dbałość o szczegóły, bardzo mocno polecam :)
Jarek Zach
Jarek Zach
2024-01-22
Szybko, sprawnie i solidnie. Polecam z czystym sumieniem. Na wszystkie moje pytania uzyskiwałem szybkie i konkretne odpowiedzi. Instalacja zamontowana tak jak tego oczekiwałem.
Jacek Frejlich
Jacek Frejlich
2024-01-03
Znakomity kontakt, oferta i realizacja zlecenia. Profesjonalna firma dbająca o jakość i satysfakcję klienta.
Paweł Firek
Paweł Firek
2024-01-03
Polecam! Profesjonalna firma 👍💪
Rebelle Fleur
Rebelle Fleur
2023-09-19
Polecam z czystym sumieniem. Panowie przyjechali punktualnie na miejsce awarii. Wykryli jej źródło i sprawnie naprawili wykazując się przy tym niebywałym profesjonalizmem, wiedzą, uczciwością i sprawnością działania. Do tego sympatyczni i konkretni. Oby więcej takich fachowców.
Sikora Serwis
Sikora Serwis
2023-04-26
Właściciel firmy jako jedyny przekonał mnie do wykonania instalacji fotowoltaiki, choć byłem przeciwnikiem tych rozwiązań. Przede wszystkim człowiek ma ogromną wiedzę techniczną, nie opowiada bajek i realnie podchodzi do tematu. Pan Jurand doradził optymalne rozwiązanie z myślą o rozbudowie w przyszłości. Praca, estetyka wykonania, terminowość bez zastrzeżeń. Również wszelkie sprawy papierkowe załatwione od a do z. Szczerze polecam, to są fachowcy a nie bajkopisarze.
Artur Bsk
Artur Bsk
2022-03-15
Firma z bardzo uczciwym podejściem do klienta. Dobór podzespołów instalacji fotowoltaicznej konsultowany aby osiągnąć jak najwyższą sprawność i trwałość. Jestem bardzo zadowolony za szybki montaż i długą gwarancję.
Krzysiek
Krzysiek
2022-01-12
Prace jak i cala logistyka były prowadzone sprawnie, szybko i profesjonalnie. Polecam firmę, bo sam jestem bardzo zadowolony.
Konrad Wójcik
Konrad Wójcik
2021-08-14
Wybór firmy Tarwat jako wykonawcy instalacji fotowoltaicznej okazał się strzałem w dziesiątkę! Ciężko znaleźć tak rzetelną, profesjonalną firmę w jakiejkolwiek branży, a już na pewno w branży fotowoltaicznej! Wszystko na najwyższym poziomie, dbałość o każdy szczegół od momentu przygotowania projektu do montażu, terminowość i słowność (!), świetny kontakt i rewelacyjna obsługa klienta, pomoc z dokumentacją, wszystko w miłej atmosferze. Zdecydowanie polecam!
Stanisław GACEK
Stanisław GACEK
2020-06-24
Polecam firmę wszystko zostało wykonane sumiennie i z dużą starannością oraz w ustalonym terminie. Bardzo profesjonalne podejście do klienta wszystko zostało mi wytłumaczone powoli i dokładnie.


Biuro Kontakt

+48 796 025 474

biuro@tarwat.pl


Adres

Bolesława Śmiałego 3
33-100 Tarnów


Dane firmy

NIP 9930674826
REGON 385030497
KRS 0000817934

Biuro czynne w godzinach

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 15:00


Kontakt telefoniczny w godzinach

Poniedziałek - Piątek

8:00

-

19:00

Sobota

8:00

-

16:00

Formularz kontaktowy

Ciasteczka/Cookies Więcej informacji

Ta strona używa plików cookies aby zagwarantować poprawne działanie strony. Więcej o cookies dowiesz się w Polityce prywatności.

Zamknij