Mycie paneli fotowoltaicznych – czy trzeba myć?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jeszcze kilka lat temu było tematem omijanym szerokim łukiem przez sprzedawców paneli słonecznych ponieważ przedstawiali oni instalacje fotowoltaiczne jako całkowicie bezobsługowe porównując ich konserwację nawet do znanych Polakom kolektorów słonecznych.

W starszych instrukcjach producentów nie znaleźliśmy informacji o konieczności regularnego mycie paneli fotowoltaicznych, choć takie zapisy stają się już normą dla modułów fotowoltaicznych sprzedawanych obecnie na europejskim rynku.

Skąd w takim razie zmiana w podejściu do mycia instalacji fotowoltaicznej?

Dużą rolę odegrał tu efekt skali. Każdy z Nas zna kogoś kto ma już zamontowaną instalację fotowoltaiczną i coraz więcej osób zaczęło zdroworozsądkowo interesować się tym, jak wygląda konserwacja paneli fotowoltaicznych. Pytanie "czy myć panele fotowoltaiczne" jest stosunkowo wysoko w wyszukiwaniach w Google.

W przestrzeni publicznej zaczęły się też coraz częściej pojawiać badania ukazujące wpływ długotrwałego zabrudzenia paneli na ich wydajność poprzez ograniczoną ilość światła docierającego do powierzchni paneli fotowoltaicznych, ale także ich degradację.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - po co to komu?

Zabrudzone panele fotowoltaiczne są niejako tematem tabu, ponieważ cały czas na rynku instalacji fotowoltaicznych, klient końcowy, czyli właściciel takiej instalacji nie ma świadomości czym grozi długotrwałe zabrudzenie modułów fotowoltaicznych. Przedstawiciele handlowi rzadko kiedy napomkną o skutkach zabrudzeń, ponieważ burzy to mit całkowicie bezobsługowej instalacji fotowoltaicznej, co nie jest czynnikiem sprzyjającym w sprzedaży.

Skąd się biorą zabrudzenia paneli fotowoltaicznych?

Problem wynika z budowy paneli fotowoltaicznych, które są najczęściej stosowane na rynku. Ich budowa sprawia, że w okolicy ramki będącej dolną krawędzią modułu zbiera się zabrudzenie.

Im mniejsze nachylenie paneli fotowoltaicznych tym większą powierzchnię paneli fotowoltaicznych zajmie nam zabrudzenie.

Stopień zabrudzenia zależy oczywiście od lokalizacji instalacji fotowoltaicznych i warunków środowiskowych w tych lokalizacjach występujących.

Pylenie, ptasie odchody, warstwa kurzu, która z czasem, jeżeli nie było możliwości, aby panele PV były zamontowane pod odpowiednim kątem, zamieni się w błotnistą maź i inne zabrudzenia. Zabrudzenia wynikające z bliskości pól uprawnych, czy zakładów produkcyjnych mają negatywny wpływ na żywotność instalacji fotowoltaicznej.

Negatywne skutki długotrwałego zanieczyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Długotrwałe utrzymywanie warstwy brudu, niezależnie czy to są ptasie odchody, zanieczyszczenia organiczne, czy zwyczajna warstwa brudu pozostawiona sama sobie - nie zmywana przez wody opadowe może w konsekwencji uszkodzić panele fotowoltaiczne, chociażby z faktu, że brud utleni silikon, co może skutkować delaminacją paneli słonecznych, czyli ich struktura zacznie się rozwarstwiać.

Jeżeli woda zacznie wnikać w głąb modułu, niestety będzie już za późno na mycie paneli fotowoltaicznych. W wypadku zaobserwowania takiego zjawiska uszkodzony panel nadaje się już do recyklingu.

Trwałe zabrudzenie może też doprowadzić do powstania tzw. "hot spotów", czyli gorących punktów, które z czasem mogą trwale uszkodzić moduł, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do pożaru.

Straty finansowe - czyli zmniejszona wydajność paneli fotowoltaicznych.

Wyżej skupiliśmy się na możliwych uszkodzeniach na jakie są podatne panele słoneczne, pomijając kwestię finansową, która jest dużo istotniejsza w wypadku instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na potrzeby firm. Kiedy każda MWh (megawatogodzina - 1000 kWh) kosztuje wraz z dystrybucją w zakupie ok. 1000 zł netto to spadek wydajności, instalacji raptem 40 kWp, o 10% równa się stracie 4000 zł netto.

Należy pamiętać, że zabrudzone panele fotowoltaiczne tracą na wydajności od 10% do nawet 40%, w sytuacjach, gdzie kwestia czyszczenia paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich zamontowanych pod minimalnym kątem (można to nazwać montażem "nieroztropnym") została zaniedbana.

Sens czyszczenia paneli fotowoltaicznych w instalacji domowej.

Czy należy myć panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu własnego domu, skoro nie widzimy zmniejszenia wydajności? Odpowiedź jest, jak zawsze w takich przypadkach, niejednoznaczna, czyli: to zależy.

Jeżeli na dachu na pierwszy rzut oka masz czyste panele fotowoltaiczne, są zamontowane pod odpowiednio dużym kątem i nie ma na nich widocznych zabrudzeń, a produkcję prądu uznasz za wartość prawidłową to nie ma takiej potrzeby. Tutaj jak zawsze pozostaje zdrowy rozsądek.

Warunki ubezpieczyciela - czym jest prawidłowa konserwacja.

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że ubezpieczalnie starają się jak mogą, aby uchronić się przed wypłatą odszkodowań poprzez różne zapisy w sekcji "wyłączenia odpowiedzialności".

Coraz szersza grupa towarzystw ubezpieczeniowych sukcesywnie wprowadza w OWU dla OZE (instalacja fotowoltaiczna, elektrownia wiatrowa) zapisy dotyczące "prawidłowej", "odpowiedniej" konserwacji, jakiej ma być poddana instalacja fotowoltaiczna.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych bardzo często jest jednym z wymogów ubezpieczycieli ze względu na możliwe skutki wynikające z zaniedbania czyszczenia paneli PV.

W każdym wypadku, jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma być ubezpieczona należy skontaktować się z ubezpieczycielem i doprecyzować jakie są jego wymagania. Być może nie przewiduje on samodzielnego czyszczenia paneli PV, ze względu na konieczność mycia paneli fotowoltaicznych przez podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.

Czy mogę samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, szczególnie w przypadku tych niewielkich domowych instalacji, gdzie nawet z poziomu gruntu jest możliwość usuwania zabrudzeń nie powinno stanowić wyzwania pod warunkiem mycia paneli w odpowiedni sposób.

Przeciwskazaniem do samodzielnego mycia paneli fotowoltaicznych mogą być wytyczne ubezpieczyciela, ale także utrudniony dostęp do instalacji. Jeżeli jest ona posadowiona na stromym dachu, to warto się dwa razy zastanowić czy podjęte ryzyko związane z możliwym upadkiem jest warte oszczędności na usługach wyspecjalizowanych firm lub kilkuprocentowej stracie na wydajności. Na pewno warto myć panele fotowoltaiczne, ale nie zawsze się to opłaca.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych.

Odpowiednie mycie paneli fotowoltaicznych to klucz do ich długiej żywotności i wydajnej pracy.
Do mycia paneli fotowoltaicznych należy podejść zdroworozsądkowo, a zdecydowanie nie korzystać z myjki ciśnieniowej mogącej uszkodzić moduł poprzez chociażby uszkodzenie silikonu.

Panele, a dokładniej ich powierzchnia powinna być myta niskim ciśnieniem, przy użyciu miękkiej szczotki. Miękkie szczotki są bardzo ważnym elementem, ponieważ czyszczenie twardymi ścierkami, szczotkami lub innymi myjkami może spowodować porysowanie czyszczonej powierzchni, co przełoży się na odkładanie większej ilości brudu na panelach, a także obniżenie jej wydajności.

Podchodząc do mycia paneli należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Instalacja powinna zostać bezwzględnie odłączona, a mycie paneli powinno być wykonane przy użyciu najlepiej wody deszczowej. Można też wykorzystać wodę demineralizowaną/wodę destylowaną. Twarda woda z kranu zwyczajnie zostawi ślady na modułach, co może ograniczyć uzysk energetyczny.

Rozgrzanych paneli nie powinniśmy traktować zimną wodą. Przy użyciu wody sieciowej zanieczyszczenia powinniśmy usuwać w godzinach porannych lub wieczornych ze względu na konieczność minimalizacji różnic temperatur na panelach i użytej wody. W takim przypadku można też użyć wody ciepłej, aby różnica ta była jak najmniejsza.

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych zdecydowanie przedłuży ich żywotność. Jeżeli masz taką możliwość, to mycie fotowoltaiki przyczyni się do zwiększenia ilości wyprodukowanej energii słonecznej.

Usługa mycia paneli fotowoltaicznych.

Jako firma zajmująca się serwisami i konserwacją instalacji fotowoltaicznych świadczymy też usługę czyszczenia instalacji fotowoltaicznych. Mycie paneli fotowoltaicznych wykonujemy w godzinach porannych, wieczornych, bądź w dni pochmurne. Godzinę rozpoczęcia pracy ustalamy indywidualnie w zależności od pory roku, a także godzin pracy zakładu.

Jak przebiega mycie paneli fotowoltaicznych?

Czyszczenia najczęściej dokonuje ekipa 2 osobowa, a czas poświęcony na mycie fotowoltaiki jest uzależniony od dostępu i tego, jak bardzo zabrudzone są panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne myjemy szczotkami z miękkim włosiem przy użyciu dedykowanych środków.

Cennik mycia paneli fotowoltaicznych.

Ceny zawierają koszt dojazdu do 50 km od Tarnowa.
Koszt dojazdu powyżej 50 km jest ustalany indywidualnie.

Instalacja do 10 kWp - 100 zł / kWp*
Instalacja od 10 kWp do 30 kWp - 70 zł / kWp*
Instalacja od 30 kWp do 50 kWp - 50 zł / kWp*

*Ceny przy standardowym zabrudzeniu i dogodnym dostępie do instalacji. Ceny mają charakter orientacyjny, a szczegółową wycenę przygotowujemy indywidualnie.


Poznaj opinie naszych Klientów

Ireneusz Panek
Ireneusz Panek
2024-02-20
Bardzo dobry kontakt, szybka i sprawna realizacja, dokładność i dbałość o szczegóły, bardzo mocno polecam :)
Jarek Zach
Jarek Zach
2024-01-22
Szybko, sprawnie i solidnie. Polecam z czystym sumieniem. Na wszystkie moje pytania uzyskiwałem szybkie i konkretne odpowiedzi. Instalacja zamontowana tak jak tego oczekiwałem.
Jacek Frejlich
Jacek Frejlich
2024-01-03
Znakomity kontakt, oferta i realizacja zlecenia. Profesjonalna firma dbająca o jakość i satysfakcję klienta.
Paweł Firek
Paweł Firek
2024-01-03
Polecam! Profesjonalna firma 👍💪
Rebelle Fleur
Rebelle Fleur
2023-09-19
Polecam z czystym sumieniem. Panowie przyjechali punktualnie na miejsce awarii. Wykryli jej źródło i sprawnie naprawili wykazując się przy tym niebywałym profesjonalizmem, wiedzą, uczciwością i sprawnością działania. Do tego sympatyczni i konkretni. Oby więcej takich fachowców.
Sikora Serwis
Sikora Serwis
2023-04-26
Właściciel firmy jako jedyny przekonał mnie do wykonania instalacji fotowoltaiki, choć byłem przeciwnikiem tych rozwiązań. Przede wszystkim człowiek ma ogromną wiedzę techniczną, nie opowiada bajek i realnie podchodzi do tematu. Pan Jurand doradził optymalne rozwiązanie z myślą o rozbudowie w przyszłości. Praca, estetyka wykonania, terminowość bez zastrzeżeń. Również wszelkie sprawy papierkowe załatwione od a do z. Szczerze polecam, to są fachowcy a nie bajkopisarze.
Artur Bsk
Artur Bsk
2022-03-15
Firma z bardzo uczciwym podejściem do klienta. Dobór podzespołów instalacji fotowoltaicznej konsultowany aby osiągnąć jak najwyższą sprawność i trwałość. Jestem bardzo zadowolony za szybki montaż i długą gwarancję.
Krzysiek
Krzysiek
2022-01-12
Prace jak i cala logistyka były prowadzone sprawnie, szybko i profesjonalnie. Polecam firmę, bo sam jestem bardzo zadowolony.
Konrad Wójcik
Konrad Wójcik
2021-08-14
Wybór firmy Tarwat jako wykonawcy instalacji fotowoltaicznej okazał się strzałem w dziesiątkę! Ciężko znaleźć tak rzetelną, profesjonalną firmę w jakiejkolwiek branży, a już na pewno w branży fotowoltaicznej! Wszystko na najwyższym poziomie, dbałość o każdy szczegół od momentu przygotowania projektu do montażu, terminowość i słowność (!), świetny kontakt i rewelacyjna obsługa klienta, pomoc z dokumentacją, wszystko w miłej atmosferze. Zdecydowanie polecam!
Stanisław GACEK
Stanisław GACEK
2020-06-24
Polecam firmę wszystko zostało wykonane sumiennie i z dużą starannością oraz w ustalonym terminie. Bardzo profesjonalne podejście do klienta wszystko zostało mi wytłumaczone powoli i dokładnie.


Biuro Kontakt

+48 796 025 474

biuro@tarwat.pl


Adres

Bolesława Śmiałego 3
33-100 Tarnów


Dane firmy

NIP 9930674826
REGON 385030497
KRS 0000817934

Biuro czynne w godzinach

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 15:00


Kontakt telefoniczny w godzinach

Poniedziałek - Piątek

8:00

-

19:00

Sobota

8:00

-

16:00

Formularz kontaktowy

Ciasteczka/Cookies Więcej informacji

Ta strona używa plików cookies aby zagwarantować poprawne działanie strony. Więcej o cookies dowiesz się w Polityce prywatności.

Zamknij