Decydując się na montaż pompy ciepła najczęściej skupiamy się na jednostce zewnętrznej.
Interesujemy się jakiej jest marki i czy dana marka coś nam mówi. Skupienie całej uwagi na urządzeniu zewnętrznym całkowicie odwraca naszą uwagę od tego co będzie w środku, a przecież od budowy naszej kotłowni zależy jak wydajna i bezpieczna będzie nasza pompa ciepła.

  1. Nazwa jednostki zewnętrznej.
  2. Zasobnik ciepłej wody użytkowej (najczęściej emaliowany – niższa żywotność niż stal nierdzewna).
  3. Grupa bezpieczeństwa (ładnie nazwany zawór z manometrem).
  4. Naczynie przeponowe.
  5. Jakiś sterownik.
  6. Najciekawsze – akcesoria / armatura itd. czyli osprzęt. Jest to bardzo często totalne minimum wymagane przez producenta pompy, a i to nie zawsze.

Podsumowując jest duże pole do oszczędności na materiale, czego często nie widać na pierwszy rzut oka.

  • Zazwyczaj nie jest to optymalne zabezpieczenie instalacji za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Często pomijane są takie elementy jak filtry czy choćby grzałki przepływowe mające wspierać pompę przy skrajnych temperaturach.
  • Bardzo często pomija się aplikacje inhibitorów korozji mających na celu zabezpieczenie instalacji przed zanieczyszczeniami.
  • Z reguły tracimy dużo miejsca na wszystkie urządzenia i nie wygląda miło dla oka.
  1. Jest to pełna kotłownia z dokładnie wszystkimi elementami potrzebnymi do trwałej i bezpiecznej pracy Twojej jednostki zewnętrznej.

  2. Posiada wbudowany zasobnik na wodę użytkową ze stali nierdzewnej z nierdzewną wężownicą.

  3. Ma wbudowany system UPS, który jest najrozsądniejszym zabezpieczeniem antyzamrożeniowym.

  4. Wszystkie elementy składowe są wysokiej jakości i produkcji renomowanych marek. Można zaoszczędzić kilkaset złotych na tańszej pompie, tańszym sterowaniu itd. Te oszczędności mogą się jednak zemścić, a przecież decyzja o montażu pompy ciepła to wybór dobrego i całkowicie bezobsługowego ogrzewania przez długie lata.

  5. Zajmuje mniej niż 1m² i wygląda bardzo estetycznie, więc można ją zamontować w nowym domu w widocznym miejscu, a w wypadku wymiany starego pieca na pompę ciepła z szafą, pomieszczenie kotłowni można zamienić na pralnię, spiżarnię bądź każde inne zastosowanie, ponieważ szafa hydrauliczna ma wygląd dużej lodówki.